S-288CS - 2.13 Inch 302/304 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The S-288CS is a regular compression spring manufactured by Century Spring. This spring is made from 302/304 Stainless Steel and has no finish. It has a wire diameter of 0.072 inches, an outer diameter of 1.515 inches, and a free length of 2.13 inches. The S-288CS has a spring rate of 2.5 lbs/inch and a maximum load of 4.1 Pound Force. It is a closed-end spring with ground ends. This standard compression spring is suitable for various applications.
At Century Spring, we pride ourselves on fast shipping and maintaining a significant stock inventory. Our products, including the S-288CS, are proudly made in the United States. With our efficient shipping and ample supply, Century Spring ensures that customers can receive their springs quickly and confidently complete their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | None |
| Free Length | 2.13 in |
| Inside Diameter | 1.371 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 1.515 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 2.5 lbs/in |
| SKU | S-288CS |
| Solid Length | 0.47 in |
| Suggested Max Deflection | 1.7 in |
| Suggested Max Load | 4.1 lbf |
| Total Coils | 6.5 |
| Wire Diameter | 0.072 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | None |
| Free Length | 54.1 mm |
| Inside Diameter | 34.82 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 38.48 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.44 N/mm |
| SKU | S-288CS |
| Solid Length | 11.94 mm |
| Suggested Max Deflection | 43.18 mm |
| Suggested Max Load | 18.24 N |
| Total Coils | 6.5 |
| Wire Diameter | 1.83 mm |