50917SCS - 2.953 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 50917SCS is a regular compression spring manufactured by Century Spring. This spring is made from 316 Stainless Steel and has a solid length of 1.606 inches. It has a free length of 2.953 Inch and a wire diameter of 0.157 inches. The outside diameter measures 1.201 inches, and the inside diameter is 0.886 inches. With a spring rate of 82.56 lbs/inch, it can handle a maximum load of 75.466 Pound Force. The ends of this spring are closed and ground. Century Spring's 50917SCS is a reliable and versatile compression spring suitable for a range of applications.
When you choose Century Spring, you can count on fast shipping and a substantial inventory of springs. We take pride in manufacturing our products in the United States, ensuring high-quality craftsmanship. With our efficient shipping process and extensive stock, Century Spring makes it easy for you to get the springs you need for your projects promptly.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | None |
| Free Length | 2.953 in |
| Inside Diameter | 0.886 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 1.201 in |
| Rate | 82.56 lbs/in |
| SKU | 50917SCS |
| Solid Length | 1.606 in |
| Suggested Max Deflection | 0.914 in |
| Suggested Max Load | 75.466 lbf |
| Total Coils | 10.2 |
| Wire Diameter | 0.157 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | None |
| Free Length | 75.01 mm |
| Inside Diameter | 22.5 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 30.51 mm |
| Rate | 14.46 N/mm |
| SKU | 50917SCS |
| Solid Length | 40.79 mm |
| Suggested Max Deflection | 23.22 mm |
| Suggested Max Load | 335.67 N |
| Total Coils | 10.2 |
| Wire Diameter | 3.99 mm |