60529SCS - 0.375 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 60529SCS is a compression spring manufactured by Century Spring. It is made from 316 Stainless Steel and features a passivated finish. This spring has a wire diameter of 0.018 inches, an outside diameter of 0.125 inches, and a free length of 0.375 inches. It has a spring rate of 14.99 lbs/inch and a maximum load of 1.46 Pound Force. The 60529SCS is a closed and ground-end spring, designed for regular compression applications.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and extensive stock inventory. Our springs, including the 60529SCS, are proudly made in the United States. With our efficient shipping process and ample supply, Century Spring ensures that customers can receive the springs they need promptly and rely on their quality for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 0.375 in |
| Inside Diameter | 0.089 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.125 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 14.99 lbs/in |
| SKU | 60529SCS |
| Solid Length | 0.17 in |
| Suggested Max Deflection | 0.097 in |
| Suggested Max Load | 1.46 lbf |
| Total Coils | 9.4 |
| Wire Diameter | 0.018 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 9.53 mm |
| Inside Diameter | 2.26 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 3.18 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 2.62 N/mm |
| SKU | 60529SCS |
| Solid Length | 4.32 mm |
| Suggested Max Deflection | 2.46 mm |
| Suggested Max Load | 6.49 N |
| Total Coils | 9.4 |
| Wire Diameter | 0.46 mm |