60748SCS - 0.875 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 60748SCS is a regular compression spring manufactured by Century Spring. It is made from 316 Stainless Steel and has a passivated finish. This spring has a wire diameter of 0.026 inches, an outer diameter of 0.18 inches, and a free length of 0.875 inches. It has a spring rate of 12.5 lbs/inch and a maximum load of 2.952 Pound Force. The 60748SCS is a closed-end spring, meaning the ends are squared and ground. It is a standard compression spring suitable for various applications.
At Century Spring, we understand the importance of fast shipping and maintaining a significant stock inventory. We are proud to manufacture our springs in the United States. With our reliable shipping and ample supply, Century Spring ensures that customers can quickly receive the springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Alt Part 2 | LC026B11, LC26B11 |
| Alt Part Search | LC 026B 11, LC026B11, LC-26B-11, LC 26B 11, LC26B11 |
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 0.875 in |
| Inside Diameter | 0.128 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.18 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 12.5 lbs/in |
| SKU | 60748SCS |
| Solid Length | 0.391 in |
| Suggested Max Deflection | 0.236 in |
| Suggested Max Load | 2.952 lbf |
| Total Coils | 15 |
| Wire Diameter | 0.026 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Alt Part 2 | LC026B11, LC26B11 |
| Alt Part Search | LC 026B 11, LC026B11, LC-26B-11, LC 26B 11, LC26B11 |
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 22.23 mm |
| Inside Diameter | 3.25 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 4.57 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 2.19 N/mm |
| SKU | 60748SCS |
| Solid Length | 9.93 mm |
| Suggested Max Deflection | 5.99 mm |
| Suggested Max Load | 13.13 N |
| Total Coils | 15 |
| Wire Diameter | 0.66 mm |