61597SCS - 0.438 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 61597SCS is a regular compression spring manufactured by Century Spring. This spring is made from 316 Stainless Steel and has a passivated finish. It has a wire diameter of 0.029 inches, an outside diameter of 0.188 inches, and a free length of 0.438 inches. The spring has a solid length of 0.22 Inch and a total of 7.4 coils. It has a spring rate of 40.957 lbs/inch and a maximum load of 3.932 Pound Force. The ends of the spring are closed and ground. The 61597SCS is a reliable compression spring suitable for various applications.
At Century Spring, we take pride in offering fast shipping and maintaining a significant stock inventory. We understand the importance of timely delivery and strive to ensure that our customers receive their springs promptly. Our products, including the 61597SCS, are proudly made in the United States. With our efficient shipping and ample supply, Century Spring is your go-to source for high-quality springs for all your needs.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 0.438 in |
| Inside Diameter | 0.13 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.188 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 40.957 lbs/in |
| SKU | 61597SCS |
| Solid Length | 0.22 in |
| Suggested Max Deflection | 0.096 in |
| Suggested Max Load | 3.932 lbf |
| Total Coils | 7.4 |
| Wire Diameter | 0.029 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 11.13 mm |
| Inside Diameter | 3.3 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 4.78 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 7.17 N/mm |
| SKU | 61597SCS |
| Solid Length | 5.59 mm |
| Suggested Max Deflection | 2.44 mm |
| Suggested Max Load | 17.49 N |
| Total Coils | 7.4 |
| Wire Diameter | 0.74 mm |