61865SCS - 1 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 61865SCS is a regular compression spring manufactured by Century Spring. It is made from 316 Stainless Steel and has a passivated finish. This spring has a wire diameter of 0.035 inches, an outside diameter of 0.375 inches, and a free length of 1 inches. It has a spring rate of 5.899 lbs/inch and a maximum load of 3.557 Pound Force. The 61865SCS is a closed-end spring with both ends ground. It is a standard compression spring suitable for various applications.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and extensive stock inventory. We understand the importance of timely delivery, and that's why we ensure that our products, including the 61865SCS, are readily available. Additionally, all our springs are proudly made in the United States. With our reliable shipping and ample supply, Century Spring is committed to providing our customers with the springs they need, when they need them.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 1 in |
| Inside Diameter | 0.305 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.375 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 5.899 lbs/in |
| SKU | 61865SCS |
| Solid Length | 0.364 in |
| Suggested Max Deflection | 0.603 in |
| Suggested Max Load | 3.557 lbf |
| Total Coils | 10.09 |
| Wire Diameter | 0.035 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 25.4 mm |
| Inside Diameter | 7.75 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 9.53 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.03 N/mm |
| SKU | 61865SCS |
| Solid Length | 9.25 mm |
| Suggested Max Deflection | 15.32 mm |
| Suggested Max Load | 15.82 N |
| Total Coils | 10.09 |
| Wire Diameter | 0.89 mm |