62062SCS - 2.50 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 62062SCS is a regular compression spring manufactured by Century Spring. It is made from 316 Stainless Steel and has a passivated finish. This spring has a wire diameter of 0.042 inches, an outer diameter of 0.36 inches, and a free length of 2.5 inches. It has a spring rate of 6.9 lbs/inch and a maximum load of 6.224 Pound Force. The 62062SCS is a closed and ground spring, ensuring precise performance. This compression spring is ideal for a wide range of applications.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive stock inventory. Our products, including the 62062SCS, are proudly made in the United States. With our efficient shipping and ample supply, Century Spring is committed to providing customers with the springs they need in a timely manner. You can rely on us for quality springs and excellent service.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 2.5 in |
| Inside Diameter | 0.276 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.36 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 6.9 lbs/in |
| SKU | 62062SCS |
| Solid Length | 0.85 in |
| Suggested Max Deflection | 0.902 in |
| Suggested Max Load | 6.224 lbf |
| Total Coils | 19.53 |
| Wire Diameter | 0.042 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 63.5 mm |
| Inside Diameter | 7.01 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 9.14 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.21 N/mm |
| SKU | 62062SCS |
| Solid Length | 21.59 mm |
| Suggested Max Deflection | 22.91 mm |
| Suggested Max Load | 27.68 N |
| Total Coils | 19.53 |
| Wire Diameter | 1.07 mm |