62389SCS - 3.50 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 62389SCS is a regular compression spring manufactured by Century Spring. It is made from 316 Stainless Steel and has a passivated finish. This spring has a wire diameter of 0.06 inches, an outside diameter of 0.36 inches, and a free length of 3.5 inches. It has a spring rate of 18.167 lbs/inch and a maximum load of 16.623 Pound Force. The 62389SCS is a closed and ground-end spring that is suitable for various applications.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and significant stock inventory. Our springs, including the 62389SCS, are proudly made in the United States. With our efficient shipping process and ample supply, Century Spring ensures that customers can quickly receive the high-quality springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 3.5 in |
| Inside Diameter | 0.24 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.36 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 18.167 lbs/in |
| SKU | 62389SCS |
| Solid Length | 2.102 in |
| Suggested Max Deflection | 0.915 in |
| Suggested Max Load | 16.623 lbf |
| Total Coils | 35.027 |
| Wire Diameter | 0.06 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 88.9 mm |
| Inside Diameter | 6.1 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 9.14 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.18 N/mm |
| SKU | 62389SCS |
| Solid Length | 53.39 mm |
| Suggested Max Deflection | 23.24 mm |
| Suggested Max Load | 73.94 N |
| Total Coils | 35.03 |
| Wire Diameter | 1.52 mm |