65014SCS - 0.157 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 65014SCS is a regular compression spring manufactured by Century Spring. It is made from 316 Stainless Steel and has a passivated finish. This spring has a wire diameter of 0.008 inches, an outside diameter of 0.087 inches, and a free length of 0.157 inches. It has a spring rate of 2.812 lbs/inch and a maximum load of 0.183 Pound Force. The 65014SCS is a closed-end spring, meaning the ends are sealed. This metric spring is perfect for a wide range of applications.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive stock inventory. Our springs, including the 65014SCS, are proudly made in the United States. With our efficient shipping and ample supply, Century Spring ensures that customers can quickly receive the high-quality springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 0.157 in |
| Inside Diameter | 0.071 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.087 in |
| Part Type | Metric |
| Rate | 2.812 lbs/in |
| SKU | 65014SCS |
| Solid Length | 0.051 in |
| Suggested Max Deflection | 0.065 in |
| Suggested Max Load | 0.183 lbf |
| Total Coils | 5.5 |
| Wire Diameter | 0.008 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 3.99 mm |
| Inside Diameter | 1.8 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 2.21 mm |
| Part Type | Metric |
| Rate | 0.49 N/mm |
| SKU | 65014SCS |
| Solid Length | 1.3 mm |
| Suggested Max Deflection | 1.65 mm |
| Suggested Max Load | 0.81 N |
| Total Coils | 5.5 |
| Wire Diameter | 0.2 mm |