65060SCS - 0.146 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 65060SCS is a metric compression spring manufactured by Century Spring. It is made from 316 Stainless Steel and has a passivated finish. This spring has a wire diameter of 0.01 inches, an outside diameter of 0.089 inches, and a free length of 0.146 inches. It has a spring rate of 6.866 lbs/inch and a maximum load of 0.336 Pound Force. The 65060SCS is a closed-end spring, suitable for various applications.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive stock inventory. We understand the importance of promptly delivering high-quality springs to our customers. That's why we ensure that our products, including the 65060SCS, are made in the United States. With our reliable shipping and ample supply, you can count on Century Spring to provide you with the springs you need, when you need them.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 0.146 in |
| Inside Diameter | 0.069 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.089 in |
| Part Type | Metric |
| Rate | 6.866 lbs/in |
| SKU | 65060SCS |
| Solid Length | 0.064 in |
| Suggested Max Deflection | 0.049 in |
| Suggested Max Load | 0.336 lbf |
| Total Coils | 5.5 |
| Wire Diameter | 0.01 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 3.71 mm |
| Inside Diameter | 1.75 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 2.26 mm |
| Part Type | Metric |
| Rate | 1.2 N/mm |
| SKU | 65060SCS |
| Solid Length | 1.63 mm |
| Suggested Max Deflection | 1.24 mm |
| Suggested Max Load | 1.49 N |
| Total Coils | 5.5 |
| Wire Diameter | 0.25 mm |