65148SCS - 0.811 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 65148SCS is a metric compression spring manufactured by Century Spring. It is made from 316 Stainless Steel and has a passivated finish. This spring has a wire diameter of 0.013 inches, an outside diameter of 0.111 inches, and a free length of 0.811 inches. It has a spring rate of 1.785 lbs/inch and a maximum load of 0.562 Pound Force. The 65148SCS is a closed-end spring, meaning the ends are squared. It is perfect for applications that require a reliable and durable compression spring.
Century Spring offers fast shipping and maintains a significant stock inventory. We are proud to say that all our products, including the 65148SCS, are made in the United States. With our efficient shipping and ample supply, Century Spring ensures that customers can quickly receive the springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 0.811 in |
| Inside Diameter | 0.085 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.111 in |
| Part Type | Metric |
| Rate | 1.785 lbs/in |
| SKU | 65148SCS |
| Solid Length | 0.271 in |
| Suggested Max Deflection | 0.315 in |
| Suggested Max Load | 0.562 lbf |
| Total Coils | 20.5 |
| Wire Diameter | 0.013 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 20.6 mm |
| Inside Diameter | 2.16 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 2.82 mm |
| Part Type | Metric |
| Rate | 0.31 N/mm |
| SKU | 65148SCS |
| Solid Length | 6.88 mm |
| Suggested Max Deflection | 8 mm |
| Suggested Max Load | 2.5 N |
| Total Coils | 20.5 |
| Wire Diameter | 0.33 mm |