65359SCS - 1.142 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 65359SCS is a metric compression spring by Century Spring. It is made from 316 Stainless Steel and has a passivated finish. This spring has a wire diameter of 0.025 inches, an outside diameter of 0.182 inches, and a free length of 1.142 inches. It has a spring rate of 6.548 lbs/inch and a maximum load of 2.534 Pound Force. The ends of this spring are closed and ground. The 65359SCS is a reliable compression spring suitable for various applications.
Century Spring offers fast shipping and maintains a significant stock inventory. Our products, including the 65359SCS, are proudly made in the United States. With our reliable shipping and ample supply, Century Spring ensures that customers can quickly receive the springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 1.142 in |
| Inside Diameter | 0.132 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.182 in |
| Part Type | Metric |
| Rate | 6.548 lbs/in |
| SKU | 65359SCS |
| Solid Length | 0.508 in |
| Suggested Max Deflection | 0.387 in |
| Suggested Max Load | 2.534 lbf |
| Total Coils | 20.5 |
| Wire Diameter | 0.025 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 29.01 mm |
| Inside Diameter | 3.35 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 4.62 mm |
| Part Type | Metric |
| Rate | 1.15 N/mm |
| SKU | 65359SCS |
| Solid Length | 12.9 mm |
| Suggested Max Deflection | 9.83 mm |
| Suggested Max Load | 11.27 N |
| Total Coils | 20.5 |
| Wire Diameter | 0.64 mm |