65545SCS - 2.165 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 65545SCS is a metric compression spring manufactured by Century Spring. It is made from 316 Stainless Steel and has a passivated finish. This spring has a wire diameter of 0.038 inches, an outer diameter of 0.472 inches, and a free length of 2.165 inches. It has a spring rate of 3.432 lbs/inch and a maximum load of 3.683 Pound Force. The 65545SCS has closed and ground ends. It is a reliable compression spring suitable for a variety of applications.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and extensive stock inventory. We understand the importance of timely delivery and strive to ensure that our customers receive their springs quickly. Additionally, all of our products, including the 65545SCS, are proudly made in the United States. With our reliable shipping and ample supply, Century Spring is your trusted partner for all your spring needs.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 2.165 in |
| Inside Diameter | 0.396 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.472 in |
| Part Type | Metric |
| Rate | 3.432 lbs/in |
| SKU | 65545SCS |
| Solid Length | 0.429 in |
| Suggested Max Deflection | 1.073 in |
| Suggested Max Load | 3.683 lbf |
| Total Coils | 11.29 |
| Wire Diameter | 0.038 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 54.99 mm |
| Inside Diameter | 10.06 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 11.99 mm |
| Part Type | Metric |
| Rate | 0.6 N/mm |
| SKU | 65545SCS |
| Solid Length | 10.9 mm |
| Suggested Max Deflection | 27.25 mm |
| Suggested Max Load | 16.38 N |
| Total Coils | 11.29 |
| Wire Diameter | 0.97 mm |