66027SCS - 0.50 Inch 316 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 66027SCS is a regular compression spring manufactured by Century Spring. This spring is made from 316 Stainless Steel and has a passivated finish. It has a wire diameter of 0.006 inches, an outside diameter of 0.078 inches, and a free length of 0.5 inches. The 66027SCS has a spring rate of 0.164 lbs/inch and a maximum load of 0.053 Pound Force. It is a closed-end spring, meaning the ends are squared. The 66027SCS is a standard compression spring and is suitable for various applications.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and extensive stock inventory. Our products, including the 66027SCS, are proudly made in the United States. With our efficient shipping and ample supply, Century Spring ensures that customers can promptly receive the springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 0.5 in |
| Inside Diameter | 0.066 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.078 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.164 lbs/in |
| SKU | 66027SCS |
| Solid Length | 0.177 in |
| Suggested Max Deflection | 0.323 in |
| Suggested Max Load | 0.053 lbf |
| Total Coils | 28.5 |
| Wire Diameter | 0.006 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 12.7 mm |
| Inside Diameter | 1.68 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 1.98 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.03 N/mm |
| SKU | 66027SCS |
| Solid Length | 4.5 mm |
| Suggested Max Deflection | 8.2 mm |
| Suggested Max Load | 0.24 N |
| Total Coils | 28.5 |
| Wire Diameter | 0.15 mm |