Shop Online > Compression > Regular
68044SCS
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 2.25 in |
| Inside Diameter | 0.101 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.203 in |
| Rate | 92.616 lbs/in |
| SKU | 68044SCS |
| Solid Length | 1.428 in |
| Suggested Max Deflection | 0.184 in |
| Suggested Max Load | 17.041 lbf |
| Total Coils | 28 |
| Wire Diameter | 0.051 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 57.15 mm |
| Inside Diameter | 2.57 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 5.16 mm |
| Rate | 16.22 N/mm |
| SKU | 68044SCS |
| Solid Length | 36.27 mm |
| Suggested Max Deflection | 4.67 mm |
| Suggested Max Load | 75.8 N |
| Total Coils | 28 |
| Wire Diameter | 1.3 mm |