71827SCS - 2.25 Inch 302/304 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 71827SCS is a regular compression spring by Century Spring. It is made from 302/304 Stainless Steel and has a solid length of 0.99 inches. This spring has a wire diameter of 0.085 inches, an outer diameter of 0.6 inches, and a free length of 2.25 inches. It has a spring rate of 48 lbs/inch and a maximum load of 32 Pound Force. The 71827SCS has closed and ground ends. It is a standard compression spring suitable for various applications.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive stock inventory. We understand the importance of timely delivery and offer efficient shipping options to ensure that customers receive their springs promptly. Additionally, all of our springs, including the 71827SCS, are proudly made in the United States. With our commitment to quality and availability, Century Spring is your trusted source for springs.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | None |
| Free Length | 2.25 in |
| Inside Diameter | 0.43 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.6 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 48 lbs/in |
| SKU | 71827SCS |
| Solid Length | 0.99 in |
| Suggested Max Deflection | 0.66 in |
| Suggested Max Load | 32 lbf |
| Total Coils | 11.6 |
| Wire Diameter | 0.085 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | None |
| Free Length | 57.15 mm |
| Inside Diameter | 10.92 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 15.24 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 8.4 N/mm |
| SKU | 71827SCS |
| Solid Length | 25.15 mm |
| Suggested Max Deflection | 16.76 mm |
| Suggested Max Load | 142.34 N |
| Total Coils | 11.6 |
| Wire Diameter | 2.16 mm |