80252SCS - 1 Inch 302/304 Stainless Steel Extension Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 80252SCS is a regular extension spring manufactured by Century Spring. It is made from 302/304 stainless steel and has a wire diameter of 0.022 inches. This spring has an outside diameter of 0.24 Inch and a free length of 1 inches. It has an initial tension of 0.2 Pound and a maximum deflection of 1.3 inches. The 80252SCS has a spring rate of 1 Inch Pound and a maximum load of 1.6 Pound Force. It has full loop ends, and the wind direction is left.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive stock inventory. Our products, including the 80252SCS, are proudly made in the United States. With our efficient shipping and ample supply, Century Spring ensures that customers can easily obtain the high-quality springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.2 lb |
| Length | 1 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.24 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1 lbs/in |
| SKU | 80252SCS |
| Sugg Max Deflection | 1.3 in |
| Sugg Max Load | 1.6 lbf |
| Wire Diameter | 0.022 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.09 kg |
| Length | 25.4 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 6.1 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.18 N/mm |
| SKU | 80252SCS |
| Sugg Max Deflection | 33.02 mm |
| Sugg Max Load | 7.12 N |
| Wire Diameter | 0.56 mm |