80466CS - 2.75 Inch Music Wire Extension Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 80466CS is a regular extension spring made by Century Spring. It is made from Music Wire and has no finish. This spring has a wire diameter of 0.034 inches, an outside diameter of 0.359 inches, and a free length of 2.75 inches. It has an initial tension of 0.4 Pound and a maximum deflection of 5.5 inches. The 80466CS is a left-wound spring with full loop ends. It has a spring rate of 0.9 lbs/inch and a maximum load of 5.4 Pound Force.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive stock inventory. Our springs, including the 80466CS, are proudly made in the United States. With our efficient shipping and ample supply, Century Spring ensures that customers can quickly receive the high-quality springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.4 lb |
| Length | 2.75 in |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 0.359 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.9 lbs/in |
| SKU | 80466CS |
| Sugg Max Deflection | 5.5 in |
| Sugg Max Load | 5.4 lbf |
| Wire Diameter | 0.034 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.18 kg |
| Length | 69.85 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 9.12 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.16 N/mm |
| SKU | 80466CS |
| Sugg Max Deflection | 139.7 mm |
| Sugg Max Load | 24.02 N |
| Wire Diameter | 0.86 mm |