80476SCS - 1.38 Inch 302/304 Stainless Steel Extension Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The 80476SCS is a regular extension spring manufactured by Century Spring. It is made from 302/304 Stainless Steel and has no finish. This spring has a wire diameter of 0.037 inches, an outside diameter of 0.359 inches, and a free length of 1.38 inches. It has an initial tension of 0.5 Pound and a maximum deflection of 1.2 inches. The 80476SCS has a spring rate of 3.3 lbs/inch and a maximum load of 4.5 Pound Force. It is a left-wound spring with full loop ends. The 80476SCS is suitable for a variety of applications.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive inventory. We understand the importance of timely delivery, and our significant stock ensures that you can find the springs you need for your projects. All of our products, including the 80476SCS, are proudly made in the United States. With Century Spring, you can trust in the quality and reliability of our springs, as well as our commitment to customer satisfaction.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.5 lb |
| Length | 1.38 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.359 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.3 lbs/in |
| SKU | 80476SCS |
| Sugg Max Deflection | 1.2 in |
| Sugg Max Load | 4.5 lbf |
| Wire Diameter | 0.037 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.23 kg |
| Length | 35.05 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 9.12 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.58 N/mm |
| SKU | 80476SCS |
| Sugg Max Deflection | 30.48 mm |
| Sugg Max Load | 20.02 N |
| Wire Diameter | 0.94 mm |