Shop Online > Compression > Regular
A-70
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | None |
| Free Length | 0.75 in |
| Inside Diameter | 0.297 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.375 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 17 lbs/in |
| SKU | A-70CS |
| Solid Length | 0.25 in |
| Suggested Max Deflection | 0.34 in |
| Suggested Max Load | 5.7 lbf |
| Total Coils | 6.5 |
| Wire Diameter | 0.039 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | None |
| Free Length | 19.05 mm |
| Inside Diameter | 7.54 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 9.53 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 2.98 N/mm |
| SKU | A-70CS |
| Solid Length | 6.35 mm |
| Suggested Max Deflection | 8.64 mm |
| Suggested Max Load | 25.35 N |
| Total Coils | 6.5 |
| Wire Diameter | 0.99 mm |