A13-17CS - 0.78 Inch Music Wire Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
This A13-17CS compression spring is manufactured by Century Spring. It is made from Music Wire and has no finish. The spring has a wire diameter of 0.034 inches, an outside diameter of 0.36 inches, and a free length of 0.78 inches. It consists of 6 total coils and has a solid length of 0.2 inches. The inside diameter measures 0.292 inches. This spring has a spring rate of 14 lbs/inch and can handle a maximum load of 6.1 Pound Force. The ends of the spring are closed and ground. The A13-17CS is a regular compression spring suitable for a variety of applications.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and extensive stock inventory. Our products, including the A13-17CS, are proudly made in the United States. With our efficient shipping process and ample supply, we ensure that customers can quickly receive the high-quality springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | None |
| Free Length | 0.78 in |
| Inside Diameter | 0.292 in |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 0.36 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 14 lbs/in |
| SKU | A13-17CS |
| Solid Length | 0.2 in |
| Suggested Max Deflection | 0.44 in |
| Suggested Max Load | 6.1 lbf |
| Total Coils | 6 |
| Wire Diameter | 0.034 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | None |
| Free Length | 19.81 mm |
| Inside Diameter | 7.42 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 9.14 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 2.45 N/mm |
| SKU | A13-17CS |
| Solid Length | 5.08 mm |
| Suggested Max Deflection | 11.18 mm |
| Suggested Max Load | 27.13 N |
| Total Coils | 6 |
| Wire Diameter | 0.86 mm |