CDS-105149CS - 1075 High Carbon Steel Disc Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The CDS-105149CS is a disc spring manufactured by Century Spring. It is made from 1075 High Carbon Steel and features a Phosphate finish. This spring has an inside diameter of 0.512 inches and an outside diameter of 1 inches. It has a height of 0.034 inches and a thickness of 0.049 inches. The CDS-105149CS has a maximum deflection of 0.034 inches at 100% height and a maximum force of 825 pounds at 100% height. It has a shipping weight of 0.0083 pounds.
Century Spring is proud to offer fast shipping and maintain a significant stock inventory. We are committed to providing high-quality springs, including the CDS-105149CS, made in the United States. Our reliable shipping and ample supply ensure that you can quickly receive the springs you need for your projects. Choose Century Spring for all your spring needs.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.5 |
| Brand | Century Spring |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.034 in |
| Inside Diameter | 0.512 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.034 in |
| Maximum Force at 100% Height | 825 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1 in |
| Outside Height | 0.083 in |
| SKU | CDS-105149CS |
| T | 0.049 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.5 |
| Brand | Century Spring |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.86 mm |
| Inside Diameter | 13 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.86 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 374.15 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 25.4 mm |
| Outside Height | 2.11 mm |
| SKU | CDS-105149CS |
| T | 1.24 mm |