CSA-100CS - 1022 Steel Spring Anchors
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The CSA-100CS is a spring anchor manufactured by Century Spring. It features a black oxide finish and is made from 1022 Steel. This spring anchor has an inside diameter of 0 Inch and dimensions of A: 1.625 inches, B: 1.27 inches, C: 0.19 inches, D: 0.21 inches, Length E: 0.17 inches, F: 0.36 inches, and G: 0.15 inches. It is designed for standard measurement units. The CSA-100CS has a thread size of 3/8-24 and a shipping weight of 0.0387 Pound.
At Century Spring, we take pride in offering fast shipping and maintaining a significant stock inventory. Our CSA-100CS spring anchors, along with our other products, are proudly made in the United States. With our reliable shipping and ample supply, we ensure that customers can quickly receive the springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| A | 1.625 in |
| B | 1.27 in |
| Brand | Century Spring |
| C | 0.19 in |
| D | 0.21 in |
| F | 0.36 in |
| Finish | Black Oxide |
| G | 0.15 in |
| Inside Diameter | 0 in |
| Length E | 0.17 in |
| Material | 1022 Steel |
| Mean Diameter | 0 in |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0 in |
| SKU | CSA-100CS |
| Thread Size | 3/8-24 |
| Label | Value |
|---|---|
| A | 41.28 mm |
| B | 32.26 mm |
| Brand | Century Spring |
| C | 4.83 mm |
| D | 5.33 mm |
| F | 9.14 mm |
| Finish | Black Oxide |
| G | 3.81 mm |
| Inside Diameter | 0 mm |
| Length E | 4.32 mm |
| Material | 1022 Steel |
| Mean Diameter | 0 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0 mm |
| SKU | CSA-100CS |
| Thread Size | 3/8-24 |