DJ-12X65GCS - 65 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-12X65GCS is a heavy duty compression spring manufactured by Century Spring. This spring is part of our Metric - JIS (index) and Heavy categories. It has a free length of 65 millimeters and a hole size of 12 millimeters. The spring rate is 26.9 Newtons per millimeter, and it is made from chrome alloy material. The deflection measurements are as follows: 15.6 millimeters, 14.3 millimeters, and 12.4 millimeters. The load capacities are 421.7 Newtons, 372.7 Newtons, and 333.4 Newtons respectively. The DJ-12X65GCS is finished with a green powder coat. Century Spring offers fast shipping and maintains a significant stock inventory of springs. Our products are proudly made in the United States, ensuring quality and reliability for all our customers' needs.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.6142 in |
| Deflection 2 | 0.563 in |
| Deflection 3 | 0.4882 in |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 2.5591 in |
| Hole Size | 0.4724 in |
| Load 1 | 94.8067 lbf |
| Load 2 | 83.7905 lbf |
| Load 3 | 74.955 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 153.6265 lbs/in |
| Rod Size | 0.2362 in |
| SKU | DJ-12X65GCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 15.6 mm |
| Deflection 2 | 14.3 mm |
| Deflection 3 | 12.4 mm |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 65 mm |
| Hole Size | 12 mm |
| Load 1 | 421.7 N |
| Load 2 | 372.7 N |
| Load 3 | 333.4 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 26.9 N/mm |
| Rod Size | 6 mm |
| SKU | DJ-12X65GCS |