DJ-12X75BRCS - 75 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-12X75BRCS is an extra heavy duty compression spring manufactured by Century Spring. This metric spring has a free length of 75 millimeters and a hole size of 12 millimeters. It has three deflection measurements: 15 millimeters, 13.5 millimeters, and 12 millimeters. The DJ-12X75BRCS is made from chrome alloy and has a powder coat finish in brown. With a rate of 37.8 newtons per millimeter, this spring can handle heavy loads. It has three load capacities: 568.8 newtons, 509.9 newtons, and 451.1 newtons.
Century Spring offers fast shipping and maintains a significant stock inventory. We take pride in manufacturing our springs in the United States. With our reliable shipping and ample supply, Century Spring ensures that customers can quickly receive the springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.5906 in |
| Deflection 2 | 0.5315 in |
| Deflection 3 | 0.4724 in |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Brown |
| Free Length | 2.9528 in |
| Hole Size | 0.4724 in |
| Load 1 | 127.8777 lbf |
| Load 2 | 114.6358 lbf |
| Load 3 | 101.4164 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 215.8766 lbs/in |
| Rod Size | 0.2362 in |
| SKU | DJ-12X75BRCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 15 mm |
| Deflection 2 | 13.5 mm |
| Deflection 3 | 12 mm |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Brown |
| Free Length | 75 mm |
| Hole Size | 12 mm |
| Load 1 | 568.8 N |
| Load 2 | 509.9 N |
| Load 3 | 451.1 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 37.8 N/mm |
| Rod Size | 6 mm |
| SKU | DJ-12X75BRCS |