DJ-16X25YCS - 25 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-16X25YCS is an extra light duty compression spring manufactured by Century Spring. It is a metric JIS spring with a powder coat finish in yellow. This spring has a free length of 25 millimeters and a hole size of 16 millimeters. It is made from chrome alloy material and has a rate of 16.5 newtons per millimeter. The DJ-16X25YCS has deflections of 12.5 millimeters, 11.3 millimeters, and 10 millimeters, respectively. The load capacity of this spring is 205.9 newtons, 186.3 newtons, and 166.7 newtons.
At Century Spring, we offer fast shipping and have a significant stock inventory to ensure that you can get the springs you need promptly. All of our products, including the DJ-16X25YCS, are proudly made in the United States. With our reliable shipping and ample supply, Century Spring is your trusted source for high-quality springs for any application.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.4921 in |
| Deflection 2 | 0.4449 in |
| Deflection 3 | 0.3937 in |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 0.9843 in |
| Hole Size | 0.6299 in |
| Load 1 | 46.2905 lbf |
| Load 2 | 41.884 lbf |
| Load 3 | 37.4775 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 94.2319 lbs/in |
| Rod Size | 0.315 in |
| SKU | DJ-16X25YCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 12.5 mm |
| Deflection 2 | 11.3 mm |
| Deflection 3 | 10 mm |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 25 mm |
| Hole Size | 16 mm |
| Load 1 | 205.9 N |
| Load 2 | 186.3 N |
| Load 3 | 166.7 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 16.5 N/mm |
| Rod Size | 8 mm |
| SKU | DJ-16X25YCS |