DJ-16X35BRCS - 35 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-16X35BRCS is an extra heavy duty compression spring manufactured by Century Spring. It is part of the Metric - JIS (index) and Extra Heavy categories. This spring has a free length of 35 millimeters and a hole size of 16 millimeters. It has three deflection measurements: 7mm, 6.3mm, and 5.6mm. The DJ-16X35BRCS is made from chrome alloy and has a powder coat finish in brown. It has a duty load capacity of 980.7 Newtons, 882.6 Newtons, and 784.5 Newtons for load 1, load 2, and load 3 respectively. The spring's rate is 140 Newtons per millimeter and it has a rod size of 8 millimeters.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive stock inventory. We understand the urgency of your projects and strive to provide prompt delivery of our products. Additionally, all our springs, including the DJ-16X35BRCS, are proudly made in the United States. You can trust Century Spring to deliver high-quality springs quickly and efficiently for all your spring needs.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.2756 in |
| Deflection 2 | 0.248 in |
| Deflection 3 | 0.2205 in |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Brown |
| Free Length | 1.378 in |
| Hole Size | 0.6299 in |
| Load 1 | 220.4811 lbf |
| Load 2 | 198.4263 lbf |
| Load 3 | 176.3714 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 799.5431 lbs/in |
| Rod Size | 0.315 in |
| SKU | DJ-16X35BRCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 7 mm |
| Deflection 2 | 6.3 mm |
| Deflection 3 | 5.6 mm |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Brown |
| Free Length | 35 mm |
| Hole Size | 16 mm |
| Load 1 | 980.7 N |
| Load 2 | 882.6 N |
| Load 3 | 784.5 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 140 N/mm |
| Rod Size | 8 mm |
| SKU | DJ-16X35BRCS |