DJ-16X35RCS - 35 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-16X35RCS is a medium duty compression spring manufactured by Century Spring. This spring is part of the Metric - JIS (index), Medium category. It has deflection measurements of 11.2mm, 10.2mm, and 9.1mm. The DJ-16X35RCS has a powder coat finish in red and a free length of 35mm. The hole size is 16mm and it has a duty load of medium. The load measurements for this spring are 500.1 Newtons, 451.1 Newtons, and 402.1 Newtons. It is made from chrome alloy and has a rate of 44.6 Newtons per millimeter. The rod size is 8mm. The shipping weight of the DJ-16X35RCS is 0.053 pounds.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and extensive stock inventory. Our springs, including the DJ-16X35RCS, are made in the United States. With our efficient shipping process and ample supply, we ensure that our customers receive the springs they need promptly.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.4409 in |
| Deflection 2 | 0.4016 in |
| Deflection 3 | 0.3583 in |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 1.378 in |
| Hole Size | 0.6299 in |
| Load 1 | 112.4326 lbf |
| Load 2 | 101.4164 lbf |
| Load 3 | 90.4002 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 254.7116 lbs/in |
| Rod Size | 0.315 in |
| SKU | DJ-16X35RCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 11.2 mm |
| Deflection 2 | 10.2 mm |
| Deflection 3 | 9.1 mm |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 35 mm |
| Hole Size | 16 mm |
| Load 1 | 500.1 N |
| Load 2 | 451.1 N |
| Load 3 | 402.1 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 44.6 N/mm |
| Rod Size | 8 mm |
| SKU | DJ-16X35RCS |