DJ-16X40BCS - 40 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-16X40BCS is a light duty compression spring manufactured by Century Spring. This metric spring has a deflection of 16 millimeters at load 1, 14.4 millimeters at load 2, and 12.8 millimeters at load 3. It has a free length of 40 millimeters and a hole size of 16 millimeters. The DJ-16X40BCS is made from chrome alloy and has a powder coat finish in blue. With a rate of 21.5 Newtons per millimeter, this spring can handle a maximum load of 343.2 Newtons at load 1, 313.8 Newtons at load 2, and 274.6 Newtons at load 3.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and extensive stock inventory. We understand the importance of timely delivery and maintaining a wide range of springs for our customers. All our springs, including the DJ-16X40BCS, are proudly made in the United States. Whether you need springs for industrial or personal use, you can rely on Century Spring to provide high-quality products and exceptional service.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.6299 in |
| Deflection 2 | 0.5669 in |
| Deflection 3 | 0.5039 in |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 1.5748 in |
| Hole Size | 0.6299 in |
| Load 1 | 77.1583 lbf |
| Load 2 | 70.5486 lbf |
| Load 3 | 61.7356 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 122.787 lbs/in |
| Rod Size | 0.315 in |
| SKU | DJ-16X40BCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 16 mm |
| Deflection 2 | 14.4 mm |
| Deflection 3 | 12.8 mm |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 40 mm |
| Hole Size | 16 mm |
| Load 1 | 343.2 N |
| Load 2 | 313.8 N |
| Load 3 | 274.6 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 21.5 N/mm |
| Rod Size | 8 mm |
| SKU | DJ-16X40BCS |