DJ-16X45GCS - 45 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-16X45GCS is a heavy-duty compression spring manufactured by Century Spring. This spring is part of the Metric - JIS (index) and Heavy categories. It has a free length of 45 millimeters and a hole size of 16 millimeters. The deflections of this spring are 10.8 millimeters, 9.9 millimeters, and 8.6 millimeters respectively. It has a duty load of heavy and is enabled for use. The finish of this spring is powder coat with a green color. The load capacities of this spring are 755.1 Newtons, 676.7 Newtons, and 608 Newtons. It is made from chrome alloy and has a rate of 69.8 Newtons per millimeter. The rod size of this spring is 8 millimeters. It has a shipping weight of 0.059 pounds.
At Century Spring, we offer fast shipping and maintain a significant stock inventory. Our springs, including the DJ-16X45GCS, are proudly made in the United States. With our reliable shipping and ample supply, Century Spring ensures that customers can quickly receive the springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.4252 in |
| Deflection 2 | 0.3898 in |
| Deflection 3 | 0.3386 in |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 1.7717 in |
| Hole Size | 0.6299 in |
| Load 1 | 169.7617 lbf |
| Load 2 | 152.1358 lbf |
| Load 3 | 136.6906 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 398.6294 lbs/in |
| Rod Size | 0.315 in |
| SKU | DJ-16X45GCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 10.8 mm |
| Deflection 2 | 9.9 mm |
| Deflection 3 | 8.6 mm |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 45 mm |
| Hole Size | 16 mm |
| Load 1 | 755.1 N |
| Load 2 | 676.7 N |
| Load 3 | 608 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 69.8 N/mm |
| Rod Size | 8 mm |
| SKU | DJ-16X45GCS |