DJ-16X45YCS - 45 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-16X45YCS spring is a metric JIS (index) extra light compression spring manufactured by Century Spring. It has a free length of 45 millimeters and a hole size of 16 millimeters. The spring is made from chrome alloy material and has a powder coat finish in yellow color. It has three deflection measurements: 22.5 millimeters, 20.3 millimeters, and 18 millimeters. The duty load is classified as extra light. The spring has three load measurements: 205.9 Newtons, 186.3 Newtons, and 166.7 Newtons. It has a rate of 9.2 Newtons per millimeter and a rod size of 8 millimeters. The shipping weight of the spring is 0.04 pounds.
At Century Spring, we offer fast shipping and maintain a significant stock inventory. We take pride in manufacturing our products in the United States. With our reliable shipping and ample supply, you can count on Century Spring to provide you with the DJ-16X45YCS spring and meet your spring needs efficiently.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.8858 in |
| Deflection 2 | 0.7992 in |
| Deflection 3 | 0.7087 in |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 1.7717 in |
| Hole Size | 0.6299 in |
| Load 1 | 46.2905 lbf |
| Load 2 | 41.884 lbf |
| Load 3 | 37.4775 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 52.5414 lbs/in |
| Rod Size | 0.315 in |
| SKU | DJ-16X45YCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 22.5 mm |
| Deflection 2 | 20.3 mm |
| Deflection 3 | 18 mm |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 45 mm |
| Hole Size | 16 mm |
| Load 1 | 205.9 N |
| Load 2 | 186.3 N |
| Load 3 | 166.7 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 9.2 N/mm |
| Rod Size | 8 mm |
| SKU | DJ-16X45YCS |