DJ-16X60RCS - 60 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-16X60RCS is a medium duty compression spring manufactured by Century Spring. It is a part of the Springs - Die - Metric (JIS) family and has a red powder coat finish. This spring has a free length of 60 millimeters and a hole size of 16 millimeters. Its deflection measurements are 19.2 millimeters, 17.4 millimeters, and 15.6 millimeters respectively. The DJ-16X60RCS is made from chrome alloy and has a rate of 26 Newtons per millimeter. Its load capacities are 500.1 Newtons, 451.1 Newtons, and 402.1 Newtons.
Century Spring is proud to offer fast shipping and maintain a significant stock inventory. Our products, including the DJ-16X60RCS, are made in the United States. With our efficient shipping and ample supply, we ensure that customers can quickly receive the springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.7559 in |
| Deflection 2 | 0.685 in |
| Deflection 3 | 0.6142 in |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 2.3622 in |
| Hole Size | 0.6299 in |
| Load 1 | 112.4326 lbf |
| Load 2 | 101.4164 lbf |
| Load 3 | 90.4002 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 148.4866 lbs/in |
| Rod Size | 0.315 in |
| SKU | DJ-16X60RCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 19.2 mm |
| Deflection 2 | 17.4 mm |
| Deflection 3 | 15.6 mm |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 60 mm |
| Hole Size | 16 mm |
| Load 1 | 500.1 N |
| Load 2 | 451.1 N |
| Load 3 | 402.1 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 26 N/mm |
| Rod Size | 8 mm |
| SKU | DJ-16X60RCS |