DJ-16X80YCS - 80 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-16X80YCS is an extra light duty compression spring manufactured by Century Spring. This spring is part of the Metric - JIS (index) and Extra Light categories. It has deflection measurements of 40mm, 36mm, and 32mm. The DJ-16X80YCS has a powder coat finish in a vibrant yellow color. It has a free length of 80mm and a hole size of 16mm. The load measurements for this spring are 205.9 Newton, 186.3 Newton, and 166.7 Newton. Made from chrome alloy, the DJ-16X80YCS has a spring rate of 5.2 Newtons per millimeter and a rod size of 8mm. It has a shipping weight of 0.07 pounds.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and extensive stock inventory. Our products, including the DJ-16X80YCS, are proudly made in the United States. We understand the importance of prompt delivery and maintaining a wide range of springs to meet our customers' needs. With Century Spring, you can count on efficient shipping and a reliable supply of quality springs for your projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.5748 in |
| Deflection 2 | 1.4173 in |
| Deflection 3 | 1.2598 in |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 3.1496 in |
| Hole Size | 0.6299 in |
| Load 1 | 46.2905 lbf |
| Load 2 | 41.884 lbf |
| Load 3 | 37.4775 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 29.6973 lbs/in |
| Rod Size | 0.315 in |
| SKU | DJ-16X80YCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 40 mm |
| Deflection 2 | 36 mm |
| Deflection 3 | 32 mm |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 80 mm |
| Hole Size | 16 mm |
| Load 1 | 205.9 N |
| Load 2 | 186.3 N |
| Load 3 | 166.7 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 5.2 N/mm |
| Rod Size | 8 mm |
| SKU | DJ-16X80YCS |