DJ-18X30YCS - 30 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-18X30YCS is an extra light duty compression spring manufactured by Century Spring. This spring is made from chrome alloy and features a yellow powder coat finish. With a hole size of 18 millimeters and a free length of 30 millimeters, this spring is designed to provide a deflection of 15 millimeters at load 1, 13.5 millimeters at load 2, and 12 millimeters at load 3. It has a rate of 17.1 newtons per millimeter and is suitable for various applications.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and extensive stock inventory. Our springs, including the DJ-18X30YCS, are manufactured right here in the United States. With our commitment to prompt delivery and ample supply, we ensure that customers can easily access the springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.5906 in |
| Deflection 2 | 0.5315 in |
| Deflection 3 | 0.4724 in |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 1.1811 in |
| Hole Size | 0.7087 in |
| Load 1 | 57.3291 lbf |
| Load 2 | 50.7194 lbf |
| Load 3 | 46.2905 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 97.6585 lbs/in |
| Rod Size | 0.3543 in |
| SKU | DJ-18X30YCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 15 mm |
| Deflection 2 | 13.5 mm |
| Deflection 3 | 12 mm |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 30 mm |
| Hole Size | 18 mm |
| Load 1 | 255 N |
| Load 2 | 225.6 N |
| Load 3 | 205.9 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 17.1 N/mm |
| Rod Size | 9 mm |
| SKU | DJ-18X30YCS |