DJ-18X55RCS - 55 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-18X55RCS is a medium duty compression spring manufactured by Century Spring. This spring is part of the Springs - Die - Metric (JIS) family and has a powder coat finish in red. With a free length of 55 millimeters and a hole size of 18 millimeters, it has a deflection of 17.6 millimeters at load 1, 16 millimeters at load 2, and 14.3 millimeters at load 3. Made from chrome alloy, it has a rate of 36.3 newtons per millimeter and a rod size of 9 millimeters. The DJ-18X55RCS has a shipping weight of 0.082 pounds.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and extensive stock inventory. Our products, including the DJ-18X55RCS, are made in the United States. This allows us to ensure prompt delivery and provide customers with the springs they need for their projects. With Century Spring, you can trust in our reliable service and high-quality products.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.6929 in |
| Deflection 2 | 0.6299 in |
| Deflection 3 | 0.563 in |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 2.1654 in |
| Hole Size | 0.7087 in |
| Load 1 | 143.3004 lbf |
| Load 2 | 127.8777 lbf |
| Load 3 | 114.6358 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 207.3101 lbs/in |
| Rod Size | 0.3543 in |
| SKU | DJ-18X55RCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 17.6 mm |
| Deflection 2 | 16 mm |
| Deflection 3 | 14.3 mm |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 55 mm |
| Hole Size | 18 mm |
| Load 1 | 637.4 N |
| Load 2 | 568.8 N |
| Load 3 | 509.9 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 36.3 N/mm |
| Rod Size | 9 mm |
| SKU | DJ-18X55RCS |