DJ-18X60YCS - 60 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-18X60YCS is an extra light duty compression spring manufactured by Century Spring. This spring is part of the Metric - JIS (index) and Extra Light categories. It has a free length of 60 millimeters and a hole size of 18 millimeters. The spring has deflection measurements of 30 millimeters, 27 millimeters, and 24 millimeters. It has a duty load of extra light and is enabled for use. The DJ-18X60YCS is finished with a yellow powder coat and is made from chrome alloy material. It has a rate of 8.5 Newtons per millimeter and a rod size of 9 millimeters. The load measurements for this spring are 255 Newtons, 225.6 Newtons, and 205.9 Newtons. The shipping weight of the DJ-18X60YCS is 0.07 pounds.
Century Spring takes pride in its fast shipping and significant stock inventory. We are committed to providing high-quality springs, including the DJ-18X60YCS, to our customers. All our products are proudly made in the United States. With our reliable shipping and ample supply, you can count on Century Spring to deliver the springs you need for your projects in a timely manner.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.1811 in |
| Deflection 2 | 1.063 in |
| Deflection 3 | 0.9449 in |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 2.3622 in |
| Hole Size | 0.7087 in |
| Load 1 | 57.3291 lbf |
| Load 2 | 50.7194 lbf |
| Load 3 | 46.2905 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 48.5437 lbs/in |
| Rod Size | 0.3543 in |
| SKU | DJ-18X60YCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 30 mm |
| Deflection 2 | 27 mm |
| Deflection 3 | 24 mm |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 60 mm |
| Hole Size | 18 mm |
| Load 1 | 255 N |
| Load 2 | 225.6 N |
| Load 3 | 205.9 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 8.5 N/mm |
| Rod Size | 9 mm |
| SKU | DJ-18X60YCS |