DJ-18X75YCS - 75 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-18X75YCS is an extra light duty compression spring manufactured by Century Spring. This metric spring has a free length of 75 millimeters and a hole size of 18 millimeters. It has three deflection options: 37.5 millimeters, 33.8 millimeters, and 30 millimeters. The load capacity ranges from 205.9 Newtons to 255 Newtons. Made from chrome alloy, this spring has a powder coat finish in yellow. With a rate of 6.9 Newtons per millimeter, it features a 9 millimeter rod size. The shipping weight of this spring is 0.077 pounds.
At Century Spring, we pride ourselves on fast shipping and a substantial stock inventory. Our springs, including the DJ-18X75YCS, are proudly made in the United States. With our efficient shipping process and ample supply, we ensure that our customers receive their springs promptly for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.4764 in |
| Deflection 2 | 1.3307 in |
| Deflection 3 | 1.1811 in |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 2.9528 in |
| Hole Size | 0.7087 in |
| Load 1 | 57.3291 lbf |
| Load 2 | 50.7194 lbf |
| Load 3 | 46.2905 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 39.4061 lbs/in |
| Rod Size | 0.3543 in |
| SKU | DJ-18X75YCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 37.5 mm |
| Deflection 2 | 33.8 mm |
| Deflection 3 | 30 mm |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 75 mm |
| Hole Size | 18 mm |
| Load 1 | 255 N |
| Load 2 | 225.6 N |
| Load 3 | 205.9 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 6.9 N/mm |
| Rod Size | 9 mm |
| SKU | DJ-18X75YCS |