DJ-18X90GCS - 90 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-18X90GCS is a heavy-duty compression spring manufactured by Century Spring. This metric spring is part of the Springs - Die - Metric (JIS) family and has a powder coat finish in green. It has a free length of 90 millimeters and a hole size of 18 millimeters. The spring is made from chrome alloy and has a rate of 44.1 Newtons per millimeter. It has three deflection measurements: 21.6 millimeters, 19.8 millimeters, and 17.1 millimeters. The DJ-18X90GCS has three load capacities: 951.2 Newtons, 853.2 Newtons, and 764.9 Newtons.
Century Spring offers fast shipping and maintains a significant stock inventory. We take pride in manufacturing our springs in the United States. With our reliable shipping and ample supply, Century Spring ensures that customers can quickly receive the springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.8504 in |
| Deflection 2 | 0.7795 in |
| Deflection 3 | 0.6732 in |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 3.5433 in |
| Hole Size | 0.7087 in |
| Load 1 | 213.8489 lbf |
| Load 2 | 191.8165 lbf |
| Load 3 | 171.9649 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 251.8561 lbs/in |
| Rod Size | 0.3543 in |
| SKU | DJ-18X90GCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 21.6 mm |
| Deflection 2 | 19.8 mm |
| Deflection 3 | 17.1 mm |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 90 mm |
| Hole Size | 18 mm |
| Load 1 | 951.2 N |
| Load 2 | 853.2 N |
| Load 3 | 764.9 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 44.1 N/mm |
| Rod Size | 9 mm |
| SKU | DJ-18X90GCS |