DJ-20X30YCS - 30 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-20X30YCS is an extra light duty compression spring manufactured by Century Spring. It is a metric spring that conforms to the JIS (Japanese Industrial Standards) index. This spring has a free length of 30 millimeters and a hole size of 20 millimeters. It has deflection measurements of 15 millimeters, 13.5 millimeters, and 12 millimeters, respectively. The DJ-20X30YCS is made from chrome alloy material and has a yellow powder coat finish. It has a rate of 20.9 Newtons per millimeter and can handle loads of 313.8 Newtons, 284.4 Newtons, and 255 Newtons.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive stock inventory. We understand the importance of timely delivery and strive to ensure that our customers receive their springs quickly. Additionally, all of our springs, including the DJ-20X30YCS, are proudly made in the United States. With our reliable shipping and ample supply, you can trust Century Spring to provide the high-quality springs you need for your projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.5906 in |
| Deflection 2 | 0.5315 in |
| Deflection 3 | 0.4724 in |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 1.1811 in |
| Hole Size | 0.7874 in |
| Load 1 | 70.5486 lbf |
| Load 2 | 63.9388 lbf |
| Load 3 | 57.3291 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 119.3604 lbs/in |
| Rod Size | 0.4331 in |
| SKU | DJ-20X30YCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 15 mm |
| Deflection 2 | 13.5 mm |
| Deflection 3 | 12 mm |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 30 mm |
| Hole Size | 20 mm |
| Load 1 | 313.8 N |
| Load 2 | 284.4 N |
| Load 3 | 255 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 20.9 N/mm |
| Rod Size | 11 mm |
| SKU | DJ-20X30YCS |