DJ-20X45YCS - 45 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-20X45YCS is an extra light duty load compression spring manufactured by Century Spring. Made from chrome alloy, this spring has a yellow powder coat finish. It has a free length of 45 millimeters and a hole size of 20 millimeters. The spring has three deflection measurements: 22.5 millimeters, 20.3 millimeters, and 18 millimeters. The load measurements are 313.8 Newtons, 284.4 Newtons, and 255 Newtons. With a rate of 13.9 Newtons per millimeter, this spring is designed for metric applications with an 11 millimeter rod size.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive stock inventory. We understand the urgency of our customers' needs and strive to deliver their orders promptly. Additionally, all of our springs, including the DJ-20X45YCS, are proudly made in the United States. We prioritize quality and reliability in our manufacturing process to ensure that our customers receive the best springs for their projects. With Century Spring, you can trust that your spring needs will be met efficiently and with the highest level of craftsmanship.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.8858 in |
| Deflection 2 | 0.7992 in |
| Deflection 3 | 0.7087 in |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 1.7717 in |
| Hole Size | 0.7874 in |
| Load 1 | 70.5486 lbf |
| Load 2 | 63.9388 lbf |
| Load 3 | 57.3291 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 79.3832 lbs/in |
| Rod Size | 0.4331 in |
| SKU | DJ-20X45YCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 22.5 mm |
| Deflection 2 | 20.3 mm |
| Deflection 3 | 18 mm |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 45 mm |
| Hole Size | 20 mm |
| Load 1 | 313.8 N |
| Load 2 | 284.4 N |
| Load 3 | 255 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 13.9 N/mm |
| Rod Size | 11 mm |
| SKU | DJ-20X45YCS |