DJ-20X60GCS - 60 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-20X60GCS is a heavy-duty compression spring manufactured by Century Spring. This Metric - JIS (index) spring has a deflection of 14.4mm, 13.2mm, and 11.4mm. It has a free length of 60mm and a hole size of 20mm. The DJ-20X60GCS is made from chrome alloy material and has a powder coat finish in green. It has a duty load of heavy and can withstand loads of 1176.8 Newton, 1059.1 Newton, and 941.4 Newton. With a rate of 81.7 Newtons per millimeter, this spring is reliable and suitable for various applications.
At Century Spring, we understand the importance of fast shipping and maintaining a significant stock inventory. We take pride in manufacturing our springs in the United States, ensuring high-quality products. Whether you need a DJ-20X60GCS or any other spring, you can rely on us for prompt delivery and a wide selection of springs to meet your needs.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.5669 in |
| Deflection 2 | 0.5197 in |
| Deflection 3 | 0.4488 in |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 2.3622 in |
| Hole Size | 0.7874 in |
| Load 1 | 264.5683 lbf |
| Load 2 | 238.107 lbf |
| Load 3 | 211.6457 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 466.5905 lbs/in |
| Rod Size | 0.3937 in |
| SKU | DJ-20X60GCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 14.4 mm |
| Deflection 2 | 13.2 mm |
| Deflection 3 | 11.4 mm |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 60 mm |
| Hole Size | 20 mm |
| Load 1 | 1176.8 N |
| Load 2 | 1059.1 N |
| Load 3 | 941.4 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 81.7 N/mm |
| Rod Size | 10 mm |
| SKU | DJ-20X60GCS |