DJ-22X150BCS - 150 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-22X150BCS is a metric JIS light duty compression spring manufactured by Century Spring. This spring has a blue powder coat finish and is made from chrome alloy. It has a free length of 150 millimeters and a hole size of 22 millimeters. The deflection measurements for this spring are 60 millimeters, 54 millimeters, and 48 millimeters respectively. It has a load capacity of 657 Newtons, 588.4 Newtons, and 529.6 Newtons. The spring rate is 11 Newtons per millimeter and the rod size is 11 millimeters. This spring is designed for various applications and is suitable for light duty use.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 2.3622 in |
| Deflection 2 | 2.126 in |
| Deflection 3 | 1.8898 in |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 5.9055 in |
| Hole Size | 0.8661 in |
| Load 1 | 147.7068 lbf |
| Load 2 | 132.2842 lbf |
| Load 3 | 119.0647 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 62.8212 lbs/in |
| Rod Size | 0.4331 in |
| SKU | DJ-22X150BCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 60 mm |
| Deflection 2 | 54 mm |
| Deflection 3 | 48 mm |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 150 mm |
| Hole Size | 22 mm |
| Load 1 | 657 N |
| Load 2 | 588.4 N |
| Load 3 | 529.6 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 11 N/mm |
| Rod Size | 11 mm |
| SKU | DJ-22X150BCS |