DJ-22X40BCS - 40 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-22X40BCS is a light duty compression spring manufactured by Century Spring. This spring is part of the Springs - Die - Metric (JIS) family and has a powder coat finish in blue. It has a free length of 40 millimeters and a hole size of 22 millimeters. With deflection measurements of 16, 14.4, and 12.8 millimeters, this spring offers flexibility in various applications. It has a load capacity of 657, 588.4, and 529.6 Newtons respectively. Made from chrome alloy, the DJ-22X40BCS provides durability and reliable performance.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and extensive stock inventory. Our springs, including the DJ-22X40BCS, are made in the United States. With our commitment to prompt delivery and ample supply, Century Spring ensures that customers can rely on us for their spring needs.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.6299 in |
| Deflection 2 | 0.5669 in |
| Deflection 3 | 0.5039 in |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 1.5748 in |
| Hole Size | 0.8661 in |
| Load 1 | 147.7068 lbf |
| Load 2 | 132.2842 lbf |
| Load 3 | 119.0647 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 235.2941 lbs/in |
| Rod Size | 0.4331 in |
| SKU | DJ-22X40BCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 16 mm |
| Deflection 2 | 14.4 mm |
| Deflection 3 | 12.8 mm |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 40 mm |
| Hole Size | 22 mm |
| Load 1 | 657 N |
| Load 2 | 588.4 N |
| Load 3 | 529.6 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 41.2 N/mm |
| Rod Size | 11 mm |
| SKU | DJ-22X40BCS |