DJ-22X45RCS - 45 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-22X45RCS is a medium duty compression spring manufactured by Century Spring. It is part of our Metric - JIS (index), Medium category. This red powder-coated spring has a free length of 45 millimeters and a hole size of 22 millimeters. It has deflections of 14.4, 13.1, and 11.7 millimeters respectively. The DJ-22X45RCS is made from chrome alloy and has a rate of 66.1 Newtons per millimeter. It can handle loads of 951.2, 853.2, and 764.9 Newtons respectively. This spring has a rod size of 11 millimeters. The DJ-22X45RCS weighs 0.106 pounds.
At Century Spring, we offer fast shipping and maintain a significant stock inventory. We are proud to manufacture our products, including the DJ-22X45RCS, in the United States. With our efficient shipping and ample supply, we ensure that our customers receive the springs they need promptly for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.5669 in |
| Deflection 2 | 0.5157 in |
| Deflection 3 | 0.4606 in |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 1.7717 in |
| Hole Size | 0.8661 in |
| Load 1 | 213.8489 lbf |
| Load 2 | 191.8165 lbf |
| Load 3 | 171.9649 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 377.4986 lbs/in |
| Rod Size | 0.4331 in |
| SKU | DJ-22X45RCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 14.4 mm |
| Deflection 2 | 13.1 mm |
| Deflection 3 | 11.7 mm |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 45 mm |
| Hole Size | 22 mm |
| Load 1 | 951.2 N |
| Load 2 | 853.2 N |
| Load 3 | 764.9 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 66.1 N/mm |
| Rod Size | 11 mm |
| SKU | DJ-22X45RCS |