DJ-22X60BCS - 60 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-22X60BCS is a metric JIS (index), light duty load spring manufactured by Century Spring. It has a blue powder coat finish and is made from a chrome alloy material. This spring has a free length of 60 millimeters and a hole size of 22 millimeters. It has three deflection measurements: 24 millimeters, 21.6 millimeters, and 19.2 millimeters. The DJ-22X60BCS has three load measurements: 657 Newtons, 588.4 Newtons, and 529.6 Newtons. With a rate of 27.5 Newtons per millimeter, this spring has a 11 millimeter rod size. It weighs 0.116 pounds.
Century Spring takes pride in its fast shipping and substantial stock inventory. We are dedicated to providing high-quality springs and ensuring that customers receive their orders promptly. All of our springs, including the DJ-22X60BCS, are proudly manufactured in the United States. With Century Spring, you can trust that you will have the springs you need when you need them for your projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.9449 in |
| Deflection 2 | 0.8504 in |
| Deflection 3 | 0.7559 in |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 2.3622 in |
| Hole Size | 0.8661 in |
| Load 1 | 147.7068 lbf |
| Load 2 | 132.2842 lbf |
| Load 3 | 119.0647 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 157.0531 lbs/in |
| Rod Size | 0.4331 in |
| SKU | DJ-22X60BCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 24 mm |
| Deflection 2 | 21.6 mm |
| Deflection 3 | 19.2 mm |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 60 mm |
| Hole Size | 22 mm |
| Load 1 | 657 N |
| Load 2 | 588.4 N |
| Load 3 | 529.6 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 27.5 N/mm |
| Rod Size | 11 mm |
| SKU | DJ-22X60BCS |