DJ-22X60RCS - 60 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-22X60RCS is a medium duty compression spring manufactured by Century Spring. This spring is part of the Metric - JIS (index),Medium category and is made of chrome alloy material. It has a free length of 60 millimeters and a hole size of 22 millimeters. The spring has three deflection measurements: 19.2 millimeters, 17.4 millimeters, and 15.6 millimeters. It has three load measurements: 951.2 Newtons, 853.2 Newtons, and 764.9 Newtons. The spring rate is 49.3 Newtons per millimeter and the rod size is 11 millimeters. It has a red powder coat finish and a shipping weight of 0.139 pounds.
At Century Spring, we understand the importance of fast shipping and maintaining a significant stock inventory. We take pride in manufacturing our springs in the United States. With our efficient shipping process and ample supply, customers can rely on Century Spring to quickly deliver the high-quality springs they need for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.7559 in |
| Deflection 2 | 0.685 in |
| Deflection 3 | 0.6142 in |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 2.3622 in |
| Hole Size | 0.8661 in |
| Load 1 | 213.8489 lbf |
| Load 2 | 191.8165 lbf |
| Load 3 | 171.9649 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 281.5534 lbs/in |
| Rod Size | 0.4331 in |
| SKU | DJ-22X60RCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 19.2 mm |
| Deflection 2 | 17.4 mm |
| Deflection 3 | 15.6 mm |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 60 mm |
| Hole Size | 22 mm |
| Load 1 | 951.2 N |
| Load 2 | 853.2 N |
| Load 3 | 764.9 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 49.3 N/mm |
| Rod Size | 11 mm |
| SKU | DJ-22X60RCS |