DJ-22X65GCS - 65 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-22X65GCS is a heavy-duty metric spring manufactured by Century Spring. This spring has a green powder coat finish and is made from chrome alloy. It has a free length of 65 millimeters and a hole size of 22 millimeters. The DJ-22X65GCS has a deflection of 15.6 millimeters, 14.3 millimeters, and 12.4 millimeters respectively. It has a duty load rating and can withstand loads of 1422 Newtons, 1274.9 Newtons, and 1137.6 Newtons respectively. The spring has a rate of 90.2 Newtons per millimeter and a rod size of 11 millimeters. With a shipping weight of 0.165 pounds, this spring is suitable for heavy-duty applications.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive stock inventory. Our products, including the DJ-22X65GCS, are proudly made in the United States. With our reliable shipping and ample supply, we ensure that our customers can quickly receive high-quality springs for their projects. Trust Century Spring for all your spring needs.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.6142 in |
| Deflection 2 | 0.563 in |
| Deflection 3 | 0.4882 in |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 2.5591 in |
| Hole Size | 0.8661 in |
| Load 1 | 319.6942 lbf |
| Load 2 | 286.6232 lbf |
| Load 3 | 255.7554 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 515.1342 lbs/in |
| Rod Size | 0.4331 in |
| SKU | DJ-22X65GCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 15.6 mm |
| Deflection 2 | 14.3 mm |
| Deflection 3 | 12.4 mm |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 65 mm |
| Hole Size | 22 mm |
| Load 1 | 1422 N |
| Load 2 | 1274.9 N |
| Load 3 | 1137.6 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 90.2 N/mm |
| Rod Size | 11 mm |
| SKU | DJ-22X65GCS |