DJ-22X70GCS - 70 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-22X70GCS is a heavy-duty compression spring manufactured by Century Spring. This spring is part of the Metric - JIS (index) and Heavy categories. It has deflection measurements of 16.8mm, 15.4mm, and 13.3mm. The DJ-22X70GCS has a powder coat finish in green and a free length of 70mm. The hole size is 22mm. It can handle duty loads and has a duty load rating of Heavy. The load measurements for this spring are 1422 Newtons, 1274.9 Newtons, and 1137.6 Newtons. The DJ-22X70GCS is made from chrome alloy and has a rate of 84.6 Newtons per millimeter. The rod size is 11mm and the shipping weight is 0.18 pounds.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and extensive stock inventory. Our springs, including the DJ-22X70GCS, are made in the United States. With our efficient shipping processes and ample supply, we ensure that customers receive their springs promptly and have access to the products they need for their projects. Trust Century Spring for reliable service and high-quality springs.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.6614 in |
| Deflection 2 | 0.6063 in |
| Deflection 3 | 0.5236 in |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 2.7559 in |
| Hole Size | 0.8661 in |
| Load 1 | 319.6942 lbf |
| Load 2 | 286.6232 lbf |
| Load 3 | 255.7554 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 483.1525 lbs/in |
| Rod Size | 0.4331 in |
| SKU | DJ-22X70GCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 16.8 mm |
| Deflection 2 | 15.4 mm |
| Deflection 3 | 13.3 mm |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 70 mm |
| Hole Size | 22 mm |
| Load 1 | 1422 N |
| Load 2 | 1274.9 N |
| Load 3 | 1137.6 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 84.6 N/mm |
| Rod Size | 11 mm |
| SKU | DJ-22X70GCS |