DJ-22X75YCS - 75 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-22X75YCS is an extra light duty spring manufactured by Century Spring. This spring is part of the Metric - JIS (index) and Extra Light categories. It has a free length of 75 millimeters and a hole size of 22 millimeters. The deflection measurements for this spring are 37.5 millimeters, 33.8 millimeters, and 30 millimeters. The load measurements are 392.3 Newtons, 353 Newtons, and 313.8 Newtons. Made from chrome alloy, this spring has a powder coat finish in yellow. With a rate of 10.5 Newtons per millimeter, the DJ-22X75YCS is suitable for various applications.
At Century Spring, we prioritize fast shipping and maintain a significant stock inventory. We are proud to manufacture our springs in the United States. With our efficient shipping process and ample supply, you can rely on Century Spring to promptly deliver the springs you need for your projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.4764 in |
| Deflection 2 | 1.3307 in |
| Deflection 3 | 1.1811 in |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 2.9528 in |
| Hole Size | 0.8661 in |
| Load 1 | 88.1969 lbf |
| Load 2 | 79.3615 lbf |
| Load 3 | 70.5486 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 59.9657 lbs/in |
| Rod Size | 0.4331 in |
| SKU | DJ-22X75YCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 37.5 mm |
| Deflection 2 | 33.8 mm |
| Deflection 3 | 30 mm |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 75 mm |
| Hole Size | 22 mm |
| Load 1 | 392.3 N |
| Load 2 | 353 N |
| Load 3 | 313.8 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 10.5 N/mm |
| Rod Size | 11 mm |
| SKU | DJ-22X75YCS |