DJ-25X100YCS - 100 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-25X100YCS is an extra light duty metric spring manufactured by Century Spring. This powder-coated yellow spring has a free length of 100 millimeters and a hole size of 25 millimeters. It has deflection measurements of 50, 45, and 40 millimeters respectively. The load capacity of this spring is 490.3, 441.3, and 392.3 Newtons. Made from chrome alloy, the DJ-25X100YCS has a rate of 9.8 Newtons per millimeter and a rod size of 13.5 millimeters. With a shipping weight of 0.173 pounds, this spring is suitable for a variety of applications.
At Century Spring, we take pride in our fast shipping and substantial stock inventory. As a company based in the United States, we prioritize delivering quality products, like the DJ-25X100YCS, to our customers efficiently. With our reliable shipping and wide range of springs available, Century Spring ensures that you can quickly obtain the springs you need for your projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.9685 in |
| Deflection 2 | 1.7717 in |
| Deflection 3 | 1.5748 in |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 3.937 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 110.2293 lbf |
| Load 2 | 99.2131 lbf |
| Load 3 | 88.1969 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 55.968 lbs/in |
| Rod Size | 0.5315 in |
| SKU | DJ-25X100YCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 50 mm |
| Deflection 2 | 45 mm |
| Deflection 3 | 40 mm |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 100 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 490.3 N |
| Load 2 | 441.3 N |
| Load 3 | 392.3 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 9.8 N/mm |
| Rod Size | 13.5 mm |
| SKU | DJ-25X100YCS |